Havránok - archeoskanzen na Liptove

Keltské sídlo z mladšej doby železnej

Havránok - archeoskanzen na Liptove

Archeoskanzen Havránok patrí medzi najvýznamnejšie archeologické lokality Slovenska. Nachádza sa na východnom úpätí vrchu Úložisko, 2 km južne od obce Bobrovník nad priehradným múrom Liptovskej Mary, len niekoľko kilometrov od Thermal Parku Bešeňová. V roku 1967 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

V lokalite Havránok bolo objavené keltské sídlo z mladšej doby železnej, označovanej tiež ako laténska doba (300 – 100 pred n.l.). Počas prechádzky v prírodnom múzeu si môžu návštevníci pozrieť pôvodné obydlia keltského kmeňa Kotínov, opevnenie s kamennými hradbami či zaujímavú druidskú svätyňu. V nej bola odkrytá obetná šachta s oltárikom a zvyškami spaľovaných milodarov (šperkov a obilia). V studni sa našli pozostatky ľudských kostí, pravdepodobne obetí náboženských rituálov. Osada zanikla na prelome letopočtov a bola znovu osídlená v 12. – 15. storočí. Z doby slovanského osídlenia sa zachoval drevený hrádok opevnený palisádami, obranná priekopa a obytná veža.

Súčasťou archeologického múzea je aj pôvodná veža kostola Panny Márie z 12. storočia. Nachádza sa kúsok od Havránku, na brehu Liptovskej Mary. Jej stála expozícia – 1000 rokov histórie Liptova, je zameraná na kultúrne dejiny regiónu a pripomína obce zatopené pri výstavbe priehrady Liptovská Mara.

Otváracie hodiny:
Havránok

Máj

Po - Ne 9.00 - 17.00

Jún - August

Po - Ne 8.30 - 18.30

September - Október

Po - Ne 9.00 - 17.00

Veža kostola Panny Márie

Júl - August

Po – Ne 10.00 - 18.00

Vstupné: dospelí 2 €
deti, študenti, dôchodcovia 1 €
Kontakt: +421 44 432 24 68