Žiarska dolina

Južná strana Západných Tatier

Medvedia štôlňa a Žiarska dolina v Západných Tatrách

Žiarska dolina v Západných Tatrách je jedna z najnavštevovanejších dolín na Liptove. Cesta k žiarskej doline vedie cez dedinu Smrečany a Žiar. Touto cestou pokračujete až sa dostanete na spoplatnené parkovisko na začiatku doliny. Odtiaľ vedie žiarskou dolinou asfaltový chodník.

Na začiatku doliny 200m od parkoviska natrafíte na Medvediu štôlňu, ktorá je jediným sprístupnemým banským dielom na Liptove. Predpokladá sa že baňa vznikla na začiatku 19. storočia a ťažilo sa v nej približne 100 rokov. Má dĺžku 500m ale sprístupnených je len 300m. Prehliadka trvá cca 30min.

PRVÝ VSTUP 10.00 HOD. - POSLEDNÝ VSTUP 16.00 HOD.

01.04. - 31.10. OTVORENÉ DENNE

01.11. - 31.03. OTVORENÉ SOBOTY, NEDELE, SVIATKY, PRÁZDNINY

VSTUPY KAŽDÝCH 30 MIN. MINIMÁLNE VŠAK KAŽDÚ CELÚ HODINU

Po ďalších 100m natrafíte na značku, vyznačujúcu odbočku na starú lesnú cestu vedúcu k chate. Turista má teda možnosť vybrať si medzi lesnou cestou s náučnými tabuľami alebo ľahšou asfaltovou trasou. V lete je táto trasa využívaná aj cyklistami a kolobežkami, ktoré je možné zapožičať si pri chate. Pre rodičov s malými deťmi takisto nie je problém prejsť sa dolinou s kočíkom.

V cieli na Vás čaká nezabudnuteľný pohľad na prekrásnu panorámu štítov Nízkych Tatier ( Tri Kopy, Baníkov, ...), Pre niekoho však nemusí byť chata cieľový bod, ale naopak východiskové miesto na vysokohorskú túru.

Chata je v prevádzke celoročne a poskytuje ako ubytovacie tak aj stravovacie služby. Vychutnať si kávu na terase chaty pri pohľade na slnkom zaliate štíty Západných Tatier je nezabudnuteľný zážitok pre každého turistu. Preto je Žiarska dolina jedna z najnavštevovanejších a najobľúbenejších dolín, či už pre nádherný výhľad alebo ďalšie možnosti a atrakcie, ktoré toto miesto ponúka.

Za zmienku určite stojí aj salaš Žiar na začiatku doliny. Zastavte sa a ochutnajte Liptovské špeciality v tichom prostredí Západných Tatier.