Stanišovská jaskyňa

Objavte jaskyňu s čelovou lampou

Stanišovská jaskyňa - Jánska dolina, Liptov

Stanišovská jaskyňa sa nachádza v Jánskej doline cca 2 km od Liptovského Jána. V Jánskej doline bolo objavených vyše 40km jaskynných chodieb a okolo 200 jaskýň. Medzi nimi aj tá Stanišovská. V skutočnosti sú tri Stanišovské jaskyne a to: Malá, Veľká a Nová jaskyňa, ktorých dĺžka je 6km. Sprístupnená je Malá Stanišovská jaskyňa, ktorá má dĺžku 760m. Ostatné jaskyne nie sú sprístupnené.

Autom sa dostanete na bezplatné parkovisko, ktoré je od jaskyniarskej drevenice vzdialené pár metrov. Ak nemáte auto, autobusom sa dostanete na konečnú zastávku v Liptovskom Jáne, odkiaľ trvá cesta pešo k jaskyni cca 20min.

Drevenica slúži ako miestnosť pre jaskyniarov, bufet a miesto, kde si kúpite lístok do jaskyne. V drevenici sa nachádza veľa rôznych zaujímavých letákoch o jaskyni a to nielen stanišovskej, ale takisto aj rôzne ďalšie zaujímavosti, ktoré sa na Liptove oplatí vidieť. Vrele odporúčam ochutnať medovinu ako zahriatie sa pred vstupom do samotnej jaskyne :) .

Sprievodcovia Vás pred vstupom do Stanišovskej jaskyne vyzbroja čelovkami, pretože v samotnej jaskyni nie je elektrina. K jaskyni vedie stúpajúci lesný chodník dlhý 200m.

Chodby v jaskyni vytvoril potok, ktorý jaskyňou kedysi pretekal. Po stenách jaskyne vytvoril výzdobu v tvare vlniek. Na niektorých stenách si návštevníci môžu všimnúť biely povlak, takzvané horské mlieko. V jaskyni natrafíte na malé jazierka. Keď do nich zapozeráte, uvidíte malé biele stvorenia bez očí a pigmentu - chvostoskoky, ktoré žijú len v jaskyniach. Úzkou štrbinou v skale sa dá dostať k najväčšiemu jazeru v jaskyni, dlhému 20m.

V ďalšej časti jaskyni sa zachovali velké stalagmity, stalagtity a stalagnáty. Menšie kvaple ľudia poodlamovali a urobili si z nich rôzne predmety. Zastavíte sa aj pri stene plnej nápisov v slovenčine, ruštine, dokonca maďarčine či nemčine a pri znakoch, pri ktoré jaskyniarom pripomínajú rúnové písmo.

Pri východe z jaskyne natrafíte na miesto, ktore v momente upúta Vašu pozornosť. Je to Mongolské šamanské miesto Obo, vztvorené z konárov, ktoré sú obvešané a omotané "obetnými" darmi od návštevníkov jaskyne.

Stanišovská jaskyňa je ako jediná jaskyňa na Liptove sprístupnená celoročne a to každý deň.

Vstupy sú každú hodinu od 10.00 - 16.00 (aj v pondelok)

Dĺžka prehliadky je 45 - 60 min

Teplota v jaskyni - 6°C